پرسش های متداول درباره کولر گازی اسپلیت

در این مقاله از سری مقالات کولر گازی گاسونیک قصد داریم ، سوالات و پرسش متداولی که پیرامون کولر گازی و اسپلیت وجود دارد را مورد بررسی قرار دهیم

  • تفاوت کولرهای آبی و گازی در چیست؟

کولرهای آبی با تبخیر رطوبت و تبدیل گرمای محسوس محیط به گرمای نهان٬ دمای محیط را کاهش می دهند. ولی اساس کار کولر گازی به این صورت است که٬ وجود مبرد با دمای پایین در لوله های اواپراتور(یونیت داخلی) و مکش هوای گرم محیط بوسیله فن و گذر این هوا از بین لوله های اواپراتور سبب سرمایش هوای محیط می شود. و گرمای دفع شده ی محیط توسط مبرد جذب شده و این گرما طی سیکلی از کندانسور به محیط خارج دفع می شود.

  • کولر آبی بهتر است یا کولر گازی ؟

۱.کولر آبی برای محیط های با رطوبت نسبی بالا مناسب نیست. چرا که هوا از لحاظ رطوبت به مرحله اشباع بسیار نزدیک می باشد. ایجاد شبکه کانال کشی عمودی و افقی برای کولرهای آبی هزینه اولیه ساختمان را افزایش می دهد.

هوای مرطوب تولیدی در کولر ابی ٬محیط بسیار مناسبی جهت رشد انواع الودگی های باکتریایی٬ ویروسی ٬میکروبی و… می باشد. کولر گازی رطوبت هوا را کاهش میدهد۵.دما در کولرهای گازی قابل تنظیم می باشد.

  • اسپلیت با کولر گازی چه تفاوتی دارد؟

اسپلیت یونیت یا اسپلیت مفهوم دوتایی را انتقال می دهد یعنی بخش اعظم کولرهای گازی همین اسپلیت ها می باشند. از دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند. اما کولر گازی مفهوم گسترده تری را انتقال می دهد که علاوه بر اسپلیت ها شامل کولرهای گازی پنجره ای و پرتابل نیز می شود.

  • آیا کولرهای گازی نیز مدل های متفاوتی دارند؟

بله.کولرهای گازی از سه بخش عمده تشکیل شده اند ۱.پنجره ای ۲. پرتابل ۳.اسپلیت(دیواری- سقفی دیواری- سقفی زمینی- کاستی- کانالی- چندپنله- ایستاده)

  • سیکل کاری کولر گازی به چه معناست؟

کولرهای گازی بر اصل سیکل های تبرید کار می کنند که از چهار بخش کلی تشکیل شده اند: کمپرسور-کندانسور-اواپراتور-لوله مویین یا شیر انبساط. مبرد فشار پایین در اواپراتور(یونیت داخلی) حرارت محیط را جذب می کند و از مایع به گاز تغییر فاز می دهد. گاز مبرد وارد کمپرسور(قلب سیستم) شده و فشرده می شود. دما و فشارش افزایش می یابد تا در کندانسور(یونیت خارجی) گرمای جذب شده از محیط داخل را به کمک فن به هوای بیرون منتقل کند.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#کولرگازی_گاسونیک, #پرسش_های_متداول_درباره_کولر_گازی_اسپلیت, #عیب_یابی_کولر_گازی, #سوالات_متداول_کولر_گازی, #بهترین_کولر_گازی_کم_مصرف, #بهترین_کولر_اسپلیت_در_بازار, #راهنمای_خرید_کولر_گازی, #تفاوت_کولر_آبی_با_کولر_گازی, #کولر_آبی_بهتر_است_یا_کولر_گازی, #تفاوت_کولر_گازی_با_اسپلیت