کمپرسور روتاری و اسکرول در کولر گازی

در این مقاله از سری مقالات کولر گازی گاسونیک قصد بررسی کمپرسورهای روتاری و اسکرول (اسکرال) در کولر کازی را داریم.

کمپرسور روتاری :

یکی از انواع کمپرسورها که در کولر گازی مورد استفاده قرار می گیرد، کمپرسور روتاری است. عملکرد این نوع کمپرسور، به صورت گردش تیغه ها با زاویه 360 درجه است، که با این چرخش عمل مکش صورت می گیرد،از این رو با ورود گاز از دریچه به کمپرسور، گاز بر اثر چرخش تیغه ها و همچنین برخورد با پره های آن، با فشار به سمت لوله های خروجی پرتاب می شود.

علت استفاده از این کمپرسور در کولر گازی ، کاهش میزان مصرف برق آنها در مقایسه با انواع کمپرسور پیستونی است. علاوه بر این یکی دیگر از ویژگی های کمپرسور روتاری ، کمتر بودن صدای آن می باشد. با توجه به این نکات، بازده کمپرسور روتاری بیشتر از انواع پیستونی آن است. البته لازم به ذکر است که کمپرسور پیستونی در مقایسه با روتاری از قدرت سرمایش بالاتری برخوردار است.

کمپرسور اسکرول (اسکرال)

نمونه دیگری از انواع کمپرسور که در کولر گازی مورد استفاده قرار می گیرد، کمپرسور اسکرول می باشد. این نوع کمپرسور در اغلب موارد در کولر گازی با ظرفیت بالا استفاده می شوند. در داخل آن دو قطعه حلزونی ثابت و متحرک قرار دارد که در این میان با حرکت قطعه حلزونی متحرک، گاز فشرده شده و در نتیجه فشار مورد نیاز در قسمت خروجی را فراهم می کند. کمپرسور اسکرول دارای مزایایی است که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تولید صدای کم

  • طول عمر بالا

  • راندمان و کارایی عالی

  • مناسب برای مناطق حاره ای و همچنین فلات مرکزی ایران

البته لازم به ذکر است که این نوع کمپرسور ها در مقایسه با سایر انواع کمپرسور دارای قیمت بالاتری می باشند. کمپرسور ها از قطعات اصلی در کولر گازی هستند.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

کولرگازی_گاسونیک, #کمپرسور_روتاری, #کمپرسور_اسکرال, #بهترین_نوع_کمپرسور_کولر_گازی